ALİ ÖZKAYA AK PARTİ AFYONKARAHİSAR MİLLETVEKİLİ

“Bu Alanda Kanun Yapılması İhtiyaç Olmuştu”

22 Şubat 2021

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Ali Özkaya, ilk imza sahiplerinden olduğu, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına daire kanun teklifi’ne yönelik açıklamalarda bulundu.

“Bu Alanda Kanun Yapılması İhtiyaç Olmuştu”

Milletvekili Özkaya , Türkiye’de 91 yılında 2 şirket ile faaliyete başlayan sektörün, 2020 yılı itibari ile yaklaşık 35 şirketin bulunduğunu kaydederek, “370 bin kişinin bu sürece dahil olduğu büyük bir tasarruf yöntemi oluşmuş. Bu tasarruf yöntemi ile bu şirketler bir organizasyon bedeli alarak, tasarruf sahiplerini bir araya getiriyorlar. Bunlar biriktirdikleri parayı bazen kura yöntemi, bazende baştan belirledikleri yöntem ile kişilere toplanılan parayı veriyorlar. Herhangi bir faiz yok, baştan kaç para ile girildiyse, sonunda aynı parayı alıyorlar. Tabi bugüne kadar bunlar Türk ticaret kanunu ve Türk borçlar kanunu kapsamında yürütülmüş. Ancak bir nevi mevduat toplamaya benzer bir davranış olduğu için ve çok büyük de sayılara ve rakamlara ulaştığı için artık mutlak surette yasal bir düzenlemeye kavuşması gerekiyordu. Meclisimiz AK parti grubumuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bu konuyu gördü, BDDK, Adalet bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlarla 3 aylık çalıştığımız, kanun teklifini ticaret bilim sanayi komisyonumuz da dün itibariyle kabul edildi.” dedi.

“Olası Mağduriyetlerin Önüne Geçilecek”

Milletvekili Özkaya, “Kanunun özü bunlar bir anonim şirket haline getirilerek 6361 sayılı finansal kuruluşlar leasing ve faktoring şirketleri ile birlikte dördüncü  bir şirket olarak tasarruf şirketi adı altında bir anonim şirketi kurulması olmasını esas alıyoruz. Bu şirketin 100 milyon lira bir sermayesi olacak BDDK bunları denetleyecek. Bu şirketler tasarruf sahibi olarak para yatıran %5 ila %15 arasında organizasyon bedeli ödeyecekler. Bunun haricinde herhangi bir ücret alınmayacak havuzda toplanan para bu şirketlerin emanetinde olarak bir katılım bankasında veya belirli alanlarda biriktirilecek. Bugün itibariyle genel kurulda bir değişiklik olmazsa sadece konut ve otomobil alanında faaliyet gösterebilecekler. Şirketin sonuçta zararı oluşmaması ve kişilerin mağdur olmaması için geçmişte yaşanan kötü olaylara benzer suistimallere uğramaması için belirli müeyyideler de getirdik. Yine bankacılık kanundaki zimmet suçu getirildi 6 yıldan 12 yıla kadar nitelikli zimmet halinde 24 yıla kadar hapis cezalarını gerektiren ve müeyyideler konuldu ciddi bir çalışma oldu muhalefet partileri de genel olarak çalışmayı desteklediler hatta onlar geç kalmışsınız. Niye daha önce getirmediniz gibi benzer şeyler söylediler eleştirilerde kendi grubumuz da müzakere edilerek bir aksilik olmazsa gelecek hafta Genel Kurul’dan geçirilerek Kanunlaşacaktır” dedi.

Son Haberler

“Teröristlerle Kol kola Olan Kişilerin Meclis Çatısı Altında Bulunması Kabul Edilemez”

21 Ocak 2022

 “CHP’nin Kanuna Neden Karşı Çıktığı Şimdi Görüldü ”

28 Aralık 2021

 “Üreten ve İstihdam Oluşturan Tüm İşletmelerimizin Yanındayız”

27 Aralık 2021

Özkaya, MÜSİAD Yönetimi ile Bir Araya Geldi

20 Aralık 2021

Adalet, ekmek kadar, su kadar, hava kadar hepimiz için zorunludur

10 Aralık 2021

2022 Çiftçilerimiz Açısından Güzel Bir Yıl Olacak

01 Aralık 2021