ALİ ÖZKAYA AK PARTİ AFYONKARAHİSAR MİLLETVEKİLİ

Suç gelirlerinin aklanmasında avukatlara sınırlı işlerde yükümlülük getiriliyor

24 Aralık 2020

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ali Özkaya, suç gelirlerinin aklanmasında ve terörün finansmanında, avukatlık mesleğinin suç işleyenler tarafından aracı olarak kullanılmasının önüne geçmek için düzenleme yapıldığını bildirdi.
Suç gelirlerinin aklanmasında avukatlara sınırlı işlerde yükümlülük getiriliyor
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulunda bugün görüşülmeye başlanacak Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi ile Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’da serbest avukatlar hakkında düzenleme öngörüldüğünü belirtti.

Özkaya, bu düzenlemeyle savunma hakkı bakımından diğer kanun hükümlerine aykırı olmamak ve Avukatlık Kanunu kapsamındaki taşınmaz alım satımı, şirket, vakıf ve dernek kurulması, idaresi ve devredilmesi işleriyle sınırlı olmak üzere serbest avukatların, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde yükümlü grupların arasına dahil edileceğini kaydetti.

Yükümlülük kapsamına dahil olacak işlemlerin, avukatın savunma rolü bağlamı dışında yer alan belirli işlemlerle sınırlı olacağını söyleyen Özkaya, “Düzenlemeyle asıl amaç suç gelirlerinin aklanmasında ve terörün finansmanında, avukatlık mesleğinin suç işleyenler tarafından aracı olarak kullanılmak suretiyle suiistimaline karşı önlem alınmasıdır.” dedi.

Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi hususunda avukatlara görev ve yükümlülükler getirilmesinin, Türkiye’nin de üyesi olduğu Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gereklilik olarak öngörüldüğünü anımsatan Özkaya, şöyle devam etti:

“İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin ulusal mevzuatında, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi ile mücadele amacıyla avukatlara, görev ve yükümlülükler getirilmiştir. Ülkemizde de anılan suçlarla mücadele noktasında avukatlara bazı görev ve yükümlülük öngörülmesi zaruri hale gelmiştir.

Söz konusu düzenlemeyle suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesiyle mücadelede etkinliğin artırılması; aynı zamanda serbest avukatlara ilişkin yükümlülüklerin taşınmaz alım satımı, şirket, vakıf ve dernek kurulması, idaresi ve devredilmesi işleriyle sınırlı tutulmasıyla, avukatların savunma hakkının kullanımındaki rolüne müdahale edilmemesi amaçlanmaktadır.”

Kaynak : AA (Anadolu Ajansı)

Son Haberler

“Güçlü Türkiye’nin Hedeflerini Çocuklarımız Gerçekleştirecek”

23 Nisan 2024

AK Parti ile Tarih Yazacağız

24 Şubat 2024

Özkaya, İlçelerde Vatandaşlarla Buluşuyor.

23 Şubat 2024

Özkaya ve Arslan Sahada

17 Şubat 2024

Miraç Kandili ve 6 Şubat Depremi Anma Mesajı

06 Şubat 2024

“2024 yılının daha bereketli bir yıl olacağına inanıyorum”

30 Aralık 2023